NORMY SERCOWE SALUKI – weź udział w bezpłatnym programie badawczym!

* SHORT ENGLISH VERSION – BELOW! *

Często pada pytanie – jakie najpoważniejsze schorzenia dotykają charty perskie? Mimo iż jest to rasa w gruncie rzeczy zdrowa, to dużym problemem są genetycznie uwarunkowane choroby serca. Jeśli chcielibyście przysłużyć się nauce i pomóc w rozwoju badań kardiologicznych dla naszej rasy – jest taka możliwość!

Charty różnią się od innych grup i ras psów nie tylko swoim wyglądem, lecz również budową anatomiczną. Oprócz tak oczywistych różnic jak szczupła sylwetka, czy bardzo długie kończyny, zauważamy odmienność ich organów wewnętrznych oraz poziomów niektórych składników krwi. Charty to urodzeni biegacze, sportowcy, a umożliwia im to między innymi bardzo głęboka klatka piersiowa. Mieści ona duże płuca i mocne serce, którego zadaniem jest dostarczenie ogromnej ilości tlenu do organizmu – jest to szczególnie ważne podczas tak wyczerpującego wysiłku, jakim jest pogoń z prędkością około 50 km/h…

Po lewej – boczne zdjęcie klatki piersiowej charta, VHS=12.2; po prawej – boczne zdjęcie nie-charta, VHS=10.5 // źródło: greyhoundgang.org

W ostatnich latach znacząco wzrosła wiedza w dziedzinie kardiologii chartów, głównie w Stanach Zjednoczonych i Skandynawii. Odkryto wiele przypadłości jakie trapią nasze psy. Weterynarze w dużej większości (przynajmniej w Polsce) nie są jednak obyci ze specyfiką budowy tych zwierząt, co często utrudnia diagnozę. Charcie serca są powiększone w stosunku do serc innych psów, ich praca podczas osłuchiwania również brzmieć może inaczej (szmery). Nieświadomość tego, co jest jeszcze „charcią normą”, a co już anomalią chorobową często przysparza diagnostyczne problemy.
Chorobą, która zbiera zdecydowanie największe żniwo wśród saluki, jest kardiomiopatia, a ściślej mówiąc – kardiomiopatia rozstrzeniową (dilated cardiomyopathy, DCM). Kardiomiopatie to grupa chorób mięśnia sercowego powodowanych różnorodnymi przyczynami, prowadzących do jego nieprawidłowego działania. W przypadku saluki jest to zwykle przypadłość dziedziczona. I tak jak w przypadku ludzi, również u psów jest to choroba długo, często przez lata nie dająca widocznych objawów.

Dzięki odpowiedzialnym hodowcom i właścicielom coraz powszechniejsze stają się badania serca u saluki. Są już związki kynologiczne, które przy ich hodowli wymagają aktualnych wyników i certyfikatów. Ciągle nie powstało jednak zbyt wiele opracowań ustalających i omawiających normy sercowe. Posiadanie wyników badań to jedno, ale ich odpowiednia analiza to ciągle sprawa dość zagadkowa. Zwykle podczas takich badań wykonuje się EKG i echo serce. Jednak przy możliwie wczesnym wykryciu kardiomiopatii często kluczowe jest 24-godzinne badanie EKG metodą Holtera – co pokazały już nam np. wieloletnie badania prowadzone na bokserach. Badanie to polega na rejestracji zapisu EKG w sposób ciągły przez całą dobę. Pozwala na ocenę zmian dynamicznych serca i patologii, które ujawniają się jedynie w określonych warunkach. Istotą tego badania jest rejestracja pracy serca podczas codziennej aktywności zwierzęcia.

Iwona Wieczorek – jedna z właścicielek saluki – zainicjowała na grupie Charty w Polsce – Sighthounds in Poland na Facebooku temat, będący meritum naszego artykułu. W 2013 roku Uniwersytet Michigan we współpracy z Saluki Health Foundation otrzymał grant na projekt przebadania 25 zdrowych saluki holterem, w celu ustalenia norm dla tego badania. Normy te nie zostały nigdzie opublikowane, ale w tym celu Iwona skontaktowała się z osobą, która koordynowała ten projekt. Zawiązała się współpraca z lek.wet. Anną Olejniczak-Pytel z kliniki Wetkardio z Zabrza, która ma wieloletnie doświadczenie w badaniach serca chartów w rozróżnieniu na rasy. Projekt badawczy otrzymał uznanie i poparcie prof. Agnieszki Noszczyk-Nowak, a dr Anna Olejniczak-Pytel zdecydowała się napisać pracę doktorską w tym temacie.

 

Aby projekt się udał, a wyniki dały rzetelną podstawę do ustalenia norm sercowych dla rasy, konieczne jest przebadanie przynajmniej ok. 25-30 zdrowych ochotników. EKG, echo serca i 24-godzinne badanie holterowskie są w ramach projektu BEZPŁATNE!

 

JAK WYGLĄDA BADANIE EKG METODĄ HOLTERA?

Co ważne, przed rozpoczęciem badania po obu stronach klatki piersiowej naszego saluki (również tych krótkowłosych!) wygolone zostaną cztery punkty. Warto zatem badania przemyśleć, jeśli w najbliższym czasie planujemy udział w wystawach. W tych wygolonych miejscach naklejone zostaną elektrody, których przez całą dobę nie można ściągać, ani przy nich gmerać. Do elektrod przypięte zostaną przewody łączące je z niewielkim urządzeniem zapisującym dane. Psiak ubrany zostanie w specjalną derkę, która dzięki kieszonce utrzyma urządzenie na jego plecach i ochroni elektrody.

Kabiś w trakcie badania, z założonym holterem

Wygolone punkty na boku klatki piersiowej – tu zaraz po odklejeniu elektrod

Kabiś w roboczej derce dostosowanej do zabezpieczenia urządzenia – z gustownym zapięciem na plaster 🙂

WAŻNE!
  • Jako ochotników potrzeba psów ZDROWYCH oraz DOROSŁYCH (w pełni rozwiniętych, przynajmniej 2- lub 3-letnich).
  • W trakcie badania pies powinien normalnie funkcjonować: spać, iść na spacer, bawić się – tylko wtedy EKG pokaże pracę jego serca w różnych warunkach – pamiętając, aby elektrody pozostały na swoim miejscu, a kable nie odpięły się!
  • Niezwykle ważne jest prowadzenie dzienniczka, w którym zapisywać trzeba co i kiedy psiak robi, aby możliwa była analiza wykresu.
  • Badanie serca trwa 24h – trzeba więc być przygotowanym na przyjazd do kliniki w celu założenia holtera oraz późniejsze odwiezienie sprzętu (ewentualnie nocleg w Zabrzu).
  • Do rozdysponowania jednocześnie są tylko dwa urządzenia – ważne są zatem wcześniejsze zapisy!
  • W dniach poprzedzających badania serca konieczne jest wykonanie badań krwi, te musimy zrobić na własny rachunek – dr Olejniczak-Pytel prosi o wykonanie morfologii, biochemii z profilem nerkowym i wątrobowym, elektrolity (sód, potas, wapń, magnez), profil tarczycowy oraz troponina I

Co zrobić, aby wziąć udział?

Skontaktować się z kliniką Wetkardio – Zabrze, ul. Cisowa 1/24, tel. 733 999 849, www.wetkardio.pl

 


Badania zapoczątkowała sunia Iwony, Sivatagi Tündérek Békés „Beki” (na zdjęciu głównym). Miała wykonane wszystkie badania i dodatkowo będzie brać udział w badaniu holterem podczas próby wysiłkowej. Następnymi przebadanymi psami były pozostałe psiaki Iwony oraz Quabil El Kolub „Kabiś”, mój własny psiak, którego oglądacie na zdjęciach poglądowych.

Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie!!

 


0

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *