Współpraca

Baza danych

Naszym celem jest zebranie możliwie największej ilości informacji o chartach perskich w Polsce – o psach tutaj wyhodowanych oraz tutaj sprowadzonych z zagranicy. Prosimy Was o wyrozumiałość… Moi drodzy, oglądacie obecnie wstępną wersję bazy, której treść stale i na bieżąco będzie rozbudowywana. Prezentujemy stan dotychczas zebranych danych na podstawie prowadzonych dotychczas archiwów, stron internetowych i newsów na Facebooku.

Chcielibyśmy, aby na naszej stronie opublikowane zostały informacje prawdziwe i możliwie jak najpełniejsze. Zarówno jeśli chodzi o informacje o samych psach, jak również o wystawach czy zawodach sportowych. Zależy nam także na jak najlepszych fotografiach.

Jeśli zauważycie jakiekolwiek braki lub błędy, jeśli chcielibyście wymienić zdjęcie Waszego psa na inne lub dopisać mu brakujące tytuły i osiągnięcia – prosimy o kontakt! Uzupełnianie tej strony będzie procesem niezwykle długotrwałym i wymagać będzie współpracy na wielu frontach. Niedociągnięcia nie są wynikiem naszego niedbalstwa, nie jest to też zabieg celowy. Po prostu najpewniej jeszcze do tych danych nie dotarliśmy. Prosimy o wiadomość w każdej sprawie. Chętnie nawiążemy kontakt z każdym właścicielem i hodowcą. Śmiało!

Piszcie na adres: info@saluki.pl

 


Archiwum wyników wystaw i zawodów sportowych

Działy Wystawy i Sport to miejsca, w których cofamy się w czasie. We współpracy z osobami, które od lat aktywnie uczestniczyły w wystawach i zawodach, oraz które posiadają własne zbiory, zebraliśmy już pokaźną bibliotekę archiwalnych katalogów. To z nich czerpać będziemy najwięcej informacji i to właśnie w miarę ich stopniowego przeglądania, dopisywane będą dane w naszej bazie. Interesują nas również wyniki i sukcesy jakie polskie psy miały na ringach zagranicznych – miejsce na takie zapiski będzie w indywidualnych tabelach wyników w wizytówkach psów. Zachęcamy zatem do chwalenia się osiągnięciami Waszych pociech w kraju i zagranicą!

Nasza biblioteka to stosy woluminów na półkach oraz zbiory cyfrowe (skany, katalogi powystawowe, itp., + dokumentacja zdjęciowa). Interesują nas zarówno te z imprez dawnych, jak i aktualnych. Nasze prywatne zbiory pomagają również w dokumentowaniu dziejów w Polsce innych ras – m.in. chartów polskich, węgierskich, whippetów, itd… Jeśli macie w domu stosy katalogów, które kurzą się w piwnicy lub zalegają w kartonach – nie wyrzucajcie ich! Skontaktujcie się z nami. Mogą nam się bardzo przydać, a Wy pozbędziecie się rupieci.

Piszcie na adres: info@saluki.pl

 


Artykuły, materiały, teksty…

Saluki.pl to nie tylko baza danych. Stwórzmy razem miejsce, w którym odkryjemy saluki na nowo, w którym przeczytamy coś ciekawego i czegoś się nauczymy. Każdemu z nas brakuje takiego portalu, prawda?

Stąd pomysł na utworzenie działów takich jak Zdrowie czy Czytelnia. Będziemy się starać, by utworzyć tutaj z czasem kopalnię wiedzy. Jeśli macie w swoich zbiorach interesujące materiały, którymi chcielibyście się z nami podzielić, lub chociaż zwrócić na nie naszą uwagę – piszcie. Możecie w tym celu użyć również naszej strony i grupy na Facebooku.

Piszcie na adres: info@saluki.pl

 


Podziękowania

Myśl o stworzeniu możliwie jak najpełniejszej bazy danych polskich saluki zrodziła się w mojej głowie kilka lat temu. Było to pewnie niedługo po tym, jak pojawił się w moim życiu pies tej właśnie rasy. Przeglądałam strony internetowe w poszukiwaniu informacji… nie znalazłam zbyt wiele. Przede wszystkim nie znalazłam miejsca, które skupiałoby hodowców i właścicieli.

Najbliższe temu były strony prowadzone przez, wspomnianą już wyżej, p. Jolantę Franeksaluki.topcharty.netchartperski.blox.pl oraz Polish saluki archive. To pierwsze tak pełne i skrzętnie spisane efekty poczynań saluki na polskich ringach i parkurach, choć ciągle stosunkowo wybiórcze. Blog prowadziła również p. Gabriela Banasiaksaluki.blox.pl. W tym miejscu chciałabym złożyć w naszym imieniu obu paniom serdeczne podziękowania za pracę nad tymi stronami – zebranych zostało mnóstwo informacji o saluki w ogóle i o saluki w Polsce, które po usystematyzowaniu i uporządkowaniu posłużyły za główny filar dla naszej bazy. Większość archiwalnych fotografii na stronie także pochodzi z tych zbiorów. Wyrazy uznania za włożony trud! Otwieramy kolejny rozdział…

Zanim powstała strona, działać zaczęła grupa dyskusyjna na Facebooku. Grupa Saluki w Polsce założona została przez Karolinę Foedke (hod. Alhaya), która po jakimś czasie zaufała mi na tyle, że nawiązałyśmy nad tą grupą współpracę. W szeregi administracji dołączyła również Angelika Lewandowska (hod. Must Be Shadow), a później jako moderator Aleksandra Teresińska (hod. Hiddekel). Grupa skupia właścicieli, hodowców i miłośników rasy, ciągle rośnie – obecnie liczy już około 350 członków! Wspólnymi siłami spisujemy głównie bieżące wydarzenia, dyskutując przy okazji na różne tematy. Dziękuję dziewczyny za współpracę. Bez Was też by się nie udało!

„Magda, a wiesz co ja mam? Domenę! Saluki.pl! Robimy stronę? Chciałabyś?” – tak mniej więcej zagaiła do mnie przy okazji treningu coursingowego w Biskupicach Agata Juszczyk (hod. z Jurajskich Biskupic). Nie trzeba mnie było namawiać. W pierwotnym zamyśle miałam zbierać sobie po cichutku dane, w zaciszu własnego mieszkania i komputera, by może kiedyś przydało się do jakichś publikacji, do jakichś roczników związkowych, albo by wydać to drukiem. Pewnie i tak wydam… Jednak dzięki uprzejmości Agaty, jej domenie i kontaktom, ta strona istnieje. Za możliwość jej stworzenia i bycie częścią tego projektu jestem i zawsze będę ogromnie wdzięczna.

Na koniec chciałabym podziękować również wszystkim tym, którzy wsparli swoimi zasobami tworzenie samej bazy danych. Na myśli mam głównie tych, którzy przekazali i/lub udostępnili do wglądu swoje katalogi wystaw i zawodów, zrobione przez siebie fotografie oraz tych, którzy współpracują z nami na bieżąco. To dla tego projektu naprawdę wiele. Jak dotąd udało się zebrać informacje na temat kilkuset imprez (ilu dokładnie… sama nie wiem!), a wyniki z ostatnich lat spisane mamy niemal wszystkie. Wyrazy wdzięczności kieruję do wszystkich właścicieli i hodowców saluki – zbyt dużo Was, by wymieniać każdego z osobna. Podziękowania również dla: Małgorzaty Adaś, Małgorzaty Białogłowy, Barbary Brandys, Malwiny Chmist, Bożeny Chowaniec, Iwony Cwojdzińskiej, Magdaleny Firuty, Blanki i Marcina Horbatowskich, Justyny Jezienickiej, Agaty Kałuskiej, Aleksandry Kliber, Doroty Korcz, Tomasza Kuszyka, Katarzyny i Wojciecha Lazarów, Katarzyny Matusik, Anny Mazur, Adriany Michalikovej, Wiesławy Misterki-Kluski, Kasi Polak, Renaty Serafin, Ewy Szeligi-Szeremety, Anny Tereszkiewicz, Magdy Tutak-Matczak, Joanny Warzechy, Barbary i Marka Westrychów, Magdaleny Żuk, administracji portalu wystawy.net, a także sekcji charta ZKwP o/Wrocław za materiały i całą okazaną pomoc.
PS. Upomnijcie się proszę o wzmiankę, jeśli o Was akurat tu zapomniałam! 🙂

 

Dziękuję raz jeszcze,

inicjatorka pomysłu, by zebrać wszystko i wszystkich razem…
Magdalena Rudnicka

1

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *