Zamykamy saluki.pl

Kochani,
Decyzja zapadła – z końcem okresu rozliczeniowego za serwer i domenę, tj. tej jesieni – zamykamy saluki.pl.


Ten portal to moje dziecko, dzieło, w które włożyłam całe swoje serce, zapał, wiedzę i niezliczone godziny pracy. Baza danych miała być moją kynologiczną schedą, moim wkładem w działalność związaną z hodowlą chartów perskich w Polsce. Jednak tak jak moja własna kynologiczna kariera nie wypaliła, tak i saluki.pl zmierza ku końcowi swojego istnienia.

W sytuacji, w jakiej jest teraz hodowla psów tej rasy w naszym kraju, nie widzę już potrzeby istnienia takiej strony internetowej. Dziękuję wszystkim, którzy wykazali czynny udział i wsparcie w jej tworzeniu. Jest Was niestety… garstka. Saluki stają się rasą coraz popularniejszą w Polsce, coraz więcej osób je hoduje, adoptuje, kupuje, importuje z zagranicy. Mimo powszechności internetu, mediów społecznościowych, mimo istnienia międzynarodowej bazy The Breed Archive, coraz trudniej jest do wszystkich dotrzeć. Są właściciele, a nawet i hodowcy, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z naszą bazą, nie odpisują na zapytania, odmawiają współpracy, wręcz zakazują mi pisania na łamach strony czegokolwiek o ich psach. O miotach i importach do kraju dowiadujemy się często przypadkiem właśnie z bazy TBA. Coraz większa grupa saluki i psów w typie rasy adoptowanych z krajów arabskich to odrębna kwestia, która stopniowo staje się studnią bez dna. Lata 80-te mamy pełniej opisane niż czasy obecne, a większy feedback otrzymuję od ludzi nie związanych z saluki… Podobnie rzecz ma się z naszą „czytelnią” tak mocno skrytykowaną za brak merytorycznych treści. Niestety takie artykuły wymagają mnóstwo pracy nad materiałem, tekstem, czy ilustracjami, a ich odbiór jest mimo wszystko zawsze najsłabszy ze wszystkich publikowanych wpisów. Jednocześnie 99% zapytań kierowanych na stronę dotyczy dostępności szczeniąt.

Strona www niedługo znika, ale nie jest to koniec pracy nad bazą danych. Archiwum p. Joli Franek tak już obszernie uzupełnione przeze mnie nie przepada. Będę nad tematem dalej pracować, lecz raczej do własnej szuflady. Plan i marzenie są takie, by kiedyś wydać drukiem monografię saluki w Polsce. Materiału jest na kilka tomów. Czas pokaże.


 

Dalej funkcjonować będzie facebookowa grupa dyskusyjna, której pozostaję moderatorką, oraz powiązany z nią prowadzony przeze mnie fanpage „Saluki w Polsce”. W dalszym ciągu chętnie publikować będę na nim newsy z saluczego świata, fotorelacje z wystaw oraz informacje o Waszej działalności hodowlanej, szczeniętach i osiągnięciach.

Ciągnąć możemy również dalej na tych samych zasadach Ranking Wystawowy – wyniki wystaw spisuję bowiem na bieżąco. Pytanie tylko… czy chcecie 🙂

Dajcie znać w komentarzach, czy podstawowe dane o saluki jednak chcielibyście, by były gdzieś opublikowane. Nie mam już czasu i pieniędzy na prowadzenie całego portalu, na grupie na facebooku nie ma już możliwości prowadzenia edytowalnych dokumentów, ale o dysku google z plikami do wglądu można pomyśleć.


 

Do czasu zamknięcia strony uzupełniać będę wyniki wystaw oraz informacje o miotach/szczeniętach. Nie będzie już niestety żadnych kolejnych aktualizacji bazy i wpisów indywidualnych psów.

Dziękuję za wszystko, co dotychczas.
– Magda

0

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *